Kan inte nå servern

Adolf von Becker

(Finland, 1831-1909)
Adolf von Becker
(Finland, 1831-1909)

Adolf von Becker, Stilleben med apelsiner.

Signerad A.v.B. och daterad 1896. Olja på dukpannå 33 x 40 cm.

Slitage. Färgbortfall.

Konstnär

Adolf von Becker var en finländsk bildkonstnär född i Helsingfors. Han var först aktiv som jurist men började studera konst vi 25 års ålder i Köpenhamn och Paris. Von Becker var en tid aktiv vid Universitetet där några av hans elever var Akseli Gallen-Kallela och Helene Schjerfbeck. Han är främst att betrakta som figurmålare, med motiv hämtade från det franska och österbottniska folklivet. Von Beckers målningar återger ofta interiörer med människor i en realistisk stil med mörk och mustig kolorit.

Läs mer
Auktionen avslutades
Aktuellt bud
440
E
U
R
4 924
S
E
K
465
USD
Utropspris
1 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (4 bud)
4
24 mar 10:35
440 EUR
3
20 mar 16:59
420 EUR
2
17 mar 10:56
400 EUR
1
15 mar 15:34
300 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Kontakt
Iris Bäckman
Helsingfors
Iris Bäckman
Värderare
+358 50 525 1219

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
+358-9-668 91 10

Kundservice