Förgylld brons. Motiv av vargar och grenverk med vinblad. Fötter i form av vindruvsklasar och vinblad. Lampfotens höjd ca 40 cm, inkl. senare montering för två ljuspunkter 75 cm.
Smärre åldersrelaterat slitage. Omarbetad för senare elektrifiering, borrhål.